Press "Enter" to skip to content

Leczenie pękających pięt – Warszawa

Popękane pięty są nieestetyczną i bolesną dolegliwością oraz mogą być problemem zdrowotnym. Dolegliwość ta może okazać się wyjątkowo kłopotliwa, zwłaszcza w lecie, kiedy nosisz lekkie buty i sandały. Skóra na pietach jest znacznie grubsza ( 3-4 razy grubsza ) w porównaniu z innymi częściami ciała. Podlega ciągłemu procesowi złuszczania się i odnowy. Dlatego właśnie pielęgnacja powinna być szczególna, powinna zapobiegać jej rogowaceniu oraz pękaniu. Nasze stopy każdego dnia narażone są na różnego rodzaju urazy mechaniczne, otarcia, przeciążenia. Pękanie pięt zazwyczaj spowodowane jest suchością lub zgrubieniem naskórka na stronie podeszwowej stóp, który pęka pod naciskiem. Kiedy skóra wokół pięt staje się sucha, pogrubiona, traci elastyczność, wtedy łatwo pęka pod naciskiem, np. podczas chodzenia. To prowadzi do nieestetycznych, bolesnych, a nawet krwawiących ran w piętach. Takie pęknięcia są z kolei miejscem narażonym na infekcje bakteryjne, wirusowe jak i grzybicze. W przypadku drobnych pęknięć występujących na piętach można wykorzystać domowe sposoby, czyli stosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego mającego w składzie takie składniki jak mocznik ( stężenie 10% ), lanolina, witamina A, witamina E czy masło shea. Czasami jednak warto skorzystać z pomocy specjalisty – podologa. Regularnie wykonywane zabiegi pomogą utrzymać stopy w dobrej kondycji.

Przyczyny pękających pięt

W początkowym etapie przed pojawieniem się pękających pięt, skóra staje się napięta. Dodatkowymi objawami jest jej suchość, swędzenie oraz nadmierna czułość. Miejsce wysuszone zmienia barwę na żółtą, ponieważ naskórek rogowacieje. Co powoduje pojawianie się takich zmian? Oto najczęstsze przyczyny pękania skóry pięt:

  • odwodnienie organizmu ( z odwodnieniem organizmu boryka się wiele osób, nawet o tym nie wiedząc. Odwodnienie jest to stan charakteryzujący się tym, że w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości wody. Z tego powodu nie może on prawidłowo funkcjonować. Pojawia się szorstka, sucha skóra, która może nawet zaczynać pękać. Chronicznie odwodniona i niedostatecznie natłuszczona skóra pięt zatraca zdolność prawidłowej regeneracji.  )
  •  brak witamin i minerałów ( skóra uwielbia zdrowe odżywianie. Jedzenie owoców i warzyw jest bardzo istotne przy walce z pękającymi piętami. Jakie witaminy i minerały są ważne? Witamina A, wpływa na przyśpieszenie odnowy naskórka i wzmacnia jego funkcje. Zapobiega też utracie wody z tkanek skóry. Witamina B, usprawnia pracę nerwów i przyspiesza odbudowę naskórka. Witamina C, jest źródłem elastyczności skóry. Witamina E, jest niezbędna do odbudowy i regeneracji skóry. Cynk, jest nieoceniony w przypadku leczenia trudno gojących się ran. )
  • nadwaga ( nieodpowiedni nacisk i zbyt duże obciążenie pięt powodują problemy z pękającą skórą. Również kobiety w ciąży, przez przybieranie na wadze, są narażone na tego typu dolegliwości. )
  • nadmierny nacisk wywierany na stopy ( spędzanie dłuższego czasu w pozycji stojącej – czyli praca stojąca, oznacza długotrwały nacisk na stopy, a co za tym idzie – pękanie skóry. )
  • cukrzyca ( skóra u diabetyków jest delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Występuje utrudnione gojenie się pęknięć i drobnych ran na stopach. )
  • nieodpowiednia pielęgnacja ( zbyt często ścierany naskórek lub braki w pielęgnacji stóp mogą prowadzić do wysuszania i złuszczania się naskórka. Jeśli usuwamy naskórek pumeksem lub tarką zbyt często i głęboko, będzie on odrastał szybciej i będzie grubszy. Dlatego kluczowe jest nawilżanie, a nie ścieranie. )
  • choroby skóry, takie jak łuszczyca, AZS, egzema ( mogą również spowodować pękanie pięt, wynika to z zaburzenia naturalnego poziomu nawilżenia skóry i rogowacenia naskórka. )
  • noszenie butów na obcasie ( noszenie butów na obcesie sprawia, że stopa ułożona jest w nienaturalny sposób. Zwiększa to ucisk na pietę, co sprawia, że jest skóra jest bardziej narażona na pękanie. )
  • niedoczynność tarczycy ( choroba ta sprawia, że pojawia się problem z nawilżeniem. Suche i szorstkie pięty mogą być wynikiem niedoboru hormonów tarczycy. W przebiegu niedoczynności tarczycy zmniejsza się przepływ krwi, zahamowaniu ulegają czynności gruczołów potowych i łojowych. )
  • chodzenie na boso i noszenie niewygodnych butów również przyczynia się do tworzenia się zgrubień naskórka.

Leczenie pękających pięt

Odpowiednie zajęcie się problemem przed jego pojawianiem jest zawsze lepsze niż leczenie tego co wynikło z zaniedbania. Jeśli w domu zaobserwujemy szczeliny powstałe po pęknięciu, dodatkowo pojawia się ból i krwawienie, należy użyć środka antyseptycznego, aby zapobiec infekcji. Założyć jałowy opatrunek i zgłoś się do podologa Warszawa, jeśli rana zacznie się powiększać. Pękające pięty nie są dolegliwością, którą można bagatelizować. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym sprawią, że stopy wrócą do normy. Podczas zabiegu jakim jest pedicure leczniczy wszystkie krawędzie pęknięć zostaną oczyszczone, nadmiernie zrogowaciały naskórek ( modzele, odciski) zostanie usunięty. Paznokcie skrócone i oszlifowane. Specjalista zaleci konkretne preparaty, które sprawią, że pęknięcia zaczną się zmniejszać. Skóra zyska nawilżenie i elastyczność. Pielęgnacja w domu jest bardzo ważna. Bez niej cieżko będzie osiągnąć efekt, na jakim nam zależy. Aby pękające pięty nie powróciły należy wykonywać regularnie zabiegi w gabinecie podologicznym, takie wizyty odbywają się zazwyczaj co 4-6 tygodni. A między wizytami wskazane jest stosować zaleconych produktów.

Nie zwlekaj dłużej, umów się już dziś na zabieg podologiczny w naszym gabinecie!

Jak się okazuje skóra na pietach ma duże skłonności do rogowacenie i przesuszania czego skutkiem może być pekanie skóry pięt.