Press "Enter" to skip to content

Leczenie wrastających paznokci – Warszawa

Wrastający paznokieć jest bolesnym i nieprzyjemnym problemem. To bardzo częsta przyczyna wizyt w gabinetach podologicznych i chirurgicznych. Z wrastającymi paznokciami mają problem zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najbardziej dokuczliwe dolegliwości to ból i obrzęk, który dotyczy głównie palucha u stóp. Jeśli ból nie mija lub pojawia się ropa lub zaczerwienienie, które wydaje się rozprzestrzeniać należy skonsultować się z podolog Warszawa. Taka konsultacja na początku jest bardzo pomocna, dzięki niej wiemy jak postępować z problemem i jakie zabiegi są zalecane, aby pozbyć się problemu.

Czym tak naprawdę jest wrastający paznokieć? Jak powstaje? Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia wtedy, gdy brzeg płytki paznokciowej wbija się w tkanki miękkie otaczające paznokieć, czyli wał okołopaznokciowy. W wyniku takiego urazu tworzy się na początku stan zapalny, czyli zaczerwienienie, ból, opuchlizna. Podczas chodzenia odczuwany jest dyskomfort. W późniejszym stadium, jeżeli nic z tym nie zrobimy pojawia się wydzielina ropna, ponieważ brzeg paznokcia napierał coraz bardziej i doszło do przerwania ciągłości skóry. W zaawansowanym stadium pojawia się ziarnina, czyli tak zwane ‚ dzikie mięso’.

Przyczyny wrastania paznokci

Wrastające paznokcie są jednymi z najczęstszych schorzeń w obrębie aparatu paznokciowego. Przyczyny powstawania takiego stanu to:

  • wrodzone skłonności ( niektóre osoby mają naturalne skłonności do wrastania/wkręcania paznokci – budowa paznokcia),
  • uraz mechaniczny,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci ( zbyt krótko, zbyt okrągło, zostawienie ostrej krawędzi paznokcia w wale paznokciowym ),
  • nadwaga,
  • skaleczenie w trakcie wycinania skórek, w okolicy wału paznokciowego,
  • noszenie niewłaściwego obuwie: wysokie obcasy lub buty z wąskimi czubkami,
  • deformacje kostne stóp,
  • złe nawyki higieniczne- nieumiejętne posługiwanie się ostrymi, brudnymi narzędziami,
  • nadpotliwość stóp ( paznokieć pod wpływem wilgoci robi się rozmiękczony i łatwiej może wbić się w wał paznokciowy pod wpływem ucisku ),
  • przerost wałów paznokciowych,
  • źle wykonany zabieg chirurgiczny,
  • grzybica paznokci,
  • niektóre dyscypliny sportowe (piłka nożna, balet),
  • nieprawidłowa motoryka chodu,

Leczenie wrastających paznokci

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, usiłując pozbyć się problemu wrastających paznokci jest regularne podcinanie brzegów paznokcia. To sprawia, że chwilowo czujemy ulgę, ale problem będzie powracał. Zamiast próbować leczyć się na własną rękę, warto udać się na wizytę do specjalisty. Domowe sposoby na wrastający paznokieć są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze pierwszych oznak infekcji. Dzięki nim proces dalszego wrastania paznokcia zostanie zahamowany, a istniejący ból i związany z nim dyskomfort wyraźnie zmniejszony. Jedną z takich metod są okłady z sody oczyszczonej, pomoże to zmniejszyć stan zapalny. Dodatkowo pomocne jest umieszczenie tak zwanej tamponady, czyli kawałka wacika, który jest umieszczony pomiędzy brzegiem paznokcia, a wałem okołopaznokciowym. Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu należy najpierw go zwalczyć. W tym celu wycina się klinowo paznokieć, żeby usunąć element drażniący. Następnie stosujemy opatrunki specjalistyczne, nasączone preparatem antyseptycznym. Natomiast jeżeli pojawiła się ziarnina, stosujemy preparaty przyżegające. Jeżeli stan zapalny nie goi się tak jak powinien, wtedy wykonuje się badanie bakteriologiczne. Po otrzymaniu wyniku wiemy z jaką bakterią mamy do czynienia i zostaje wdrożony antybiotyk miejscowy przez dermatologa. Kolejnym etapem leczenia wrastających paznokci jest skorygowanie toru wzrostu płytki paznokciowej, za pomocą klamry ortonyksyjnej. Taka klamra jest jedną z najlepszych metod korekcji paznokci wrastających lub wkręcających. Na rynku dostępne są różne rodzaje klamer, dobieramy je w zależności od stanu i grubości płytki paznokciowej, możliwości aplikacji klamry, czasu trwania wrastania i lokalizacji problemu. Zasada działania klamer jest podobna – podciągają one paznokieć „do góry”, przywracając mu pierwotną pozycję. Klasyczna klamra zbudowana jest z odpowiednio dogiętego do paznokcia drucika, zakończonego z dwóch stron haczykami, które mocuje się pod płytką paznokcia. Klamry metalowe są bardzo skuteczną metodą leczenia wrastających paznokci i przynoszą niemal natychmiastową ulgę w cierpieniu. Założenie takiej klamry jest bezbolesne, a na co dzień w niczym nie przeszkadza. Czas korekcji klamrami jest indywidualny. Zazwyczaj trwa od 3 do 12 miesięcy.

Niestety w niektórych, szczególnie zaawansowanych przypadkach, gdzie występuje przerost wałów paznokciowych, spowodowany nawracającymi stanami zapalnymi, najskuteczniejszą metodą jest leczenie chirurgiczne. Chirurg wykonuje w takie sytuacji plastykę wałów okołopaznokciowych. Takie zabiegi powodują trwałe pozbycie się problemu, jakim są wrastające paznokcie. Zmieniona tkanka jest usuwana, paznokieć pozostaje nienaruszony. W końcowym etapie zakładana jest klamra, po to aby wspomóc prawidłowy tor wzrostu paznokcia.

Jak zapobiegać?

Kluczowe jest obcinanie paznokci zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej. Paznokcie należy obcinać regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie (lub częściej, jeśli szybciej rosną), ale nie zbyt krótko i zbyt głęboko. Postaraj się nie zostawiać postrzępionych brzegów paznokcia, najlepiej je lekko wygładzać papierowym pilniczkiem. Jeżeli pojawi się jakaś zadarta skórka, postaraj się ją usunąć delikatnie, aby nie zrobić rany. Noś wygodne obuwie. Unikaj ciasnych butów z wąskimi czubkami. Jeżeli masz twardą, kruchą płytkę przed obcięciem paznokci można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, dzięki temu nie złamią się przy obcinaniu. Ryzyko pozostawienia drażniącego fragmentu jest zmniejszone. Jeżeli zauważysz jakieś niepokojące zmiany w obrębie paznokcia, zgłoś się do podolog Warszawa. Taka konsultacja pozwoli zdiagnozować problem i dobrać terapię. Można też zacząć korzystać z zabiegu pedicure u podologa regularnie, wtedy mamy pewność że paznokcie są obcięte prawidłowo i nic złego się nie dzieje.

Osoby zainteresowane zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie zarówno na konsultacje jak i zabiegi pedicure!