Press "Enter" to skip to content

Leczenie suchej skóry stóp – Warszawa

Sucha skóra stóp to bardzo powszechny problem. Czasami wynika z zaniedbania lub stosowania niewłaściwych produktów, ale czasami też może świadczyć o tym, że coś dzieje się w naszym organizmie. Sucha skóra powoduje uczucie wiecznego dyskomfortu. Często jest ściągnięta, swędzi a nawet może pękać. Na podeszwach stóp w przeciwieństwie do innych partii ciała, w ogóle nie występują gruczoły łojowe. Wskutek tego skóra jest pozbawiona bariery ochronnej w postaci sebum. To jeden z powodów, które sprawiają, że skóra stóp jest bardziej narażona na przesuszenie. Podstawową zasadą troski o piękne, zdrowe stopy jest systematyczność. Leczenie suchości skóry na stopach to długi proces, wymagający cierpliwości i regularnego stosowania preparatów kosmetycznych.

Czemu skóra stóp jest sucha?

Na wygląd naszej skóry wpływ ma bardzo wiele czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Przyczyną, która jest spotykana najczęściej jest niewłaściwa pielęgnacja suchej skóry i nadmierne zabiegi higieniczne – długie kąpiele w gorącej wodzie, stosowanie zasadowych mydeł i żeli, które mają w składzie detergenty. Detergenty jak wiadomo niekorzystnie wpływają na naszą skórę, wysuszając ją. Kolejny popełniany błąd to stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków do stóp, a przede wszystkim nie stosowanie ich codziennie. Jeżeli mimo regularnej pielęgnacji sucha skóra stóp nadal występuje, możemy poszukać przyczyny wewnętrznej. Na przykład przy zaburzeniach hormonalnych takich jak zaburzenia endokrynologiczne, nieodpowiednia praca tarczycy, może pojawić się sucha skóra stóp. Cukrzyca jest kolejną jednostką chorobową, w przebiegu której występuje nadmierna suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry. Czemu tak się dzieje? Nadmiar cukru we krwi prowadzi do zmian zwyrodnieniowych we włośniczkach, tętniczkach i żyłach, czego skutkiem jest upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry. Suchość pojawia się także z wiekiem. Im człowiek jest starszy tym skóra wytwarza mniej kolagenu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe jej nawilżenie. Kolejnym czynnikiem wywołującym suchosć skóry jest uwarunkowanie genetyczne zaburzenia rogowacenia naskórka (np. rybia łuska, rogowacenie mieszkowe, rogowiec, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca).

Jak dbać o skórę, aby nie była sucha?

Właściwa pielęgnacja suchej i zrogowaciałej skóry stóp polega na zabezpieczaniu jej przed utratą wilgoci, ochronie przed czynnikami środowiskowymi oraz używaniu delikatnych środków myjących. W sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie sami uporać się z problemem, bo leczenie domowe nie pomaga, warto wybrać się na zabieg podologiczny do gabinetu. Tam zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad, podolog podpowie jakie badania warto wykonać dodatkowo, lub do jakiego specjalisty się udać. Uzyskamy porady jak dbać o stopy i jakie leczenie należy zastosować. Zabieg podologiczny polega na obcięciu i oszlifowaniu paznokci, ponad to usuwane są zewnętrzne problemy takie jak: usuwanie modzeli, usuwanie odcisków; opracowuje się pękające pięty i usuwa fizjologiczne zrogowacenia. Na koniec wizyty uzyskamy informacje jak dbać o stopy na co dzień i jakie preparaty są wskazane dla naszych stóp. To coś więcej niż zwykły kosmetyczny pedicure. Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla każdego, kto dostrzega problemy w obrębie stóp.

Jeżeli chcemy uniknąć suchej skóry stóp, należy postawić na sprawdzone preparaty, których skład pomaga nie tylko przywrócić tej partii ciała nawilżenie, ale również utrzymać je na dłuższy czas. Jakich składników aktywnych szukać w kremach? Poniżej podane są informacje o właściwościach substancji polecanych do pielęgnacji suchej skóry stóp:

  • D-PANTHENOL (PRO-WITAMINA B5) – łatwo wnika w głąb skóry, stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu działa gojąco i regenerująco na nasze stopy. Skutecznie nawilża skórę, nadając jej miękkość i elastyczność.
  • LANOLINA – tworzy na powierzchni skóry film, chroniąc ją przed nadmierną utratą wody. Wygładza i zmniejsza szorstkość skóry. Dzięki głębokiej penetracji działa jak smar w pęknięciach warstwy rogowej naskórka.
  • MASŁO SHEA (KARITE) – wzmacnia, odżywia i regeneruje naskórek, chroni nasze stopy przed wysuszeniem.
  • MOCZNIK – ma intensywne działanie nawilżające i zmiękczające, powyżej 15% wykazuje działanie keratolityczne – ułatwia złuszczanie naskórka i zwiększa przepuszczalność składników aktywnych przez jego warstwę rogową w głębsze warstwy skóry.
  • OLEJ AWOKADO – skutecznie zapobiega utracie wody z naskórka i jednocześnie głęboko go nawilża.
  • WITAMINA E – nawilża, wygładza i zmiękcza naskórek, zwiększa elastyczność skóry.
  • ALANTOINA – nawilża przesuszoną skórę i koi wywołany tym dyskomfort. Ma działanie regeneracyjne oraz przeciwzapalne.
  • WITAMINA A – natłuszcza i nawilża skórę stóp, ale także ją chroni. Przyśpiesza gojenie ran.