Press "Enter" to skip to content

Rekonstrukcja paznokcia – Warszawa

Zmiany na płytce paznokciowej są najczęściej wynikiem procesów chorobowych, ale mogą również powstać w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji najczęściej tracimy paznokieć. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak odzyskać estetyczny wygląd? Jakie zabiegi można wykonać?

Rekonstrukcja paznokci jest powszechnie wykonywanym zabiegiem w gabinecie podologicznym Warszawa. Zabieg rekonstrukcji paznokcia polega na odtworzeniu uszkodzonej płytki za pomocą żelu UV lub masy akrylowej. Pozwala całkowicie odbudować paznokcie uszkodzone mechanicznie, jak i paznokcie chorobotwórczo zniekształcone. Gdy mamy do czynienia z dużym ubytkiem paznokcia, taka rekonstrukcja jest bardzo pomocna, ponieważ tkanki miękkie, które okalają paznokieć, powoli zajmują łożysko paznokcia, zadaniem implantu jest jego ochrona. Protezę paznokcia szczególnie warto zastosować w przypadku paznokci pourazowych. Masa zrasta się razem z paznokciem, nie blokując wzrostu nowego, zdrowego paznokcia. Aby wykonać rekonstrukcję paznokcia, musi zostać zachowana 1/3 długości naturalnej płytki paznokciowej. Wykonany implant paznokcia posiada naturalny kolor, dzięki temu nie różni się znacznie od pozostałych paznokci. Rekonstrukcja paznokci nie jest zabiegiem kosmetycznym, wykonanie jej odbywa się wyłącznie z użyciem preparatów medycznych. Zadaniem rekonstrukcji jest czasowa odbudowa paznokcia. Taki implant można nosić 3 miesiące, dłuższe noszenie nie jest wskazane. Podczas noszenia rekonstrukcji pielęgnacja w domu jest zalecana, należy dbać o miejsce pod rekonstrukcją. Do stosowania używa się wtedy preparatów antyseptycznych.

Jeżeli mamy do czynienia z paznokciem zakażonym drobnoustrojami nie zaleca się zakładania rekonstrukcji. W sytuacji gdy pacjent, zgłasza się na zabieg po przejściu zakażenia grzybiczego, podolog musi się upewnić, że infekcja dobiegła końca. Jeżeli są jakieś wątpliwości, wtedy wykonuje się badanie mykologiczne. Obecnie większość preparatów używanych do rekonstrukcji zawiera składniki przeciwgrzybicze, jednakże nie traktuje się ich jako lecznicze, a bardziej zapobiegające powstawaniu infekcji.

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji paznokci?

Do wykonania zabiegu protetyki paznokcia wymagane jest zastosowania odpowiednich narzędzi i preparatów. Cały proces jest stosunkowo prosty. Najpierw zaczynamy od oczyszczenia paznokcia, który ma być poddany odbudowie. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie płytki paznokciowej, za pomocą cleanera. Rozrabiamy masę, poprzez połączenie płynu z proszkiem, w odpowiednich proporcjach. Nakładamy masę do rekonstrukcji, za pomocą profesjonalnej szpatuły dołączonej do zestawu, formujemy odpowiedni kształt paznokcia. Czekamy aż materiał się utwardzi ( trwa to ok 90 sekund ). W przypadku wykonywania rekonstrukcji żelem UV, powstały implant utwardzamy w lampie UV. W końcowym etapie za pomocą frezu wyrównujemy kształt i go polerujemy. Istotne jest to, aby rekonstrukcja była wykonana w gabinecie podologicznym, gdyż jedynie preparaty specjalistyczne chronią płytkę przed drobnoustrojami i przyspieszają jej odbudowę. Rekonstrukcja paznokcia pozwala na komfort psychiczny, noszenie obuwia z odkrytymi palcami i nie sprawia bólu podczas chodzenia.

Jak uniknąć urazów w obrębie paznokcia?

  • bardzo ważna jest długość paznokci, paznokcie jeżeli wystają za opuszek palca pracują razem z butem i są bardziej narażone na urazy mechaniczne.
  • należy nosić buty, które nie są zbyt ciasne, zwracaj uwagę na tęgość buta. Wąskie czubki, buty na obcasie bardzo często powodują urazy paznokci.
  • jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na paznokciu, przypominające krwiak pod paznokciem – nie zwlekaj, zapisz się na wizytę do podologa.
  • gdy występują u Ciebie wrastające paznokcie, nie daj się namówić na zabieg chirurgiczny. Bardzo często po zerwaniu dochodzi do uszkodzenia macierzy paznokcia i wtedy odrasta on zdeformowany.
  • jeżeli zaobserwujesz u siebie przebarwienia na płytce przypominające grzybicę, przyjdź na konsultację do gabinetu podologicznego Warszawa. Podczas takiej wizyty podolog obejrzy paznokieć, pobierze materiał do badania i zaleci leczenie u dermatologa.