Odciski nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą boleć, a nawet powodować stany zapalne. Z reguły są to małe, punktowe zrogowacenia, które powstają w wyniku stałego uciska lub tarcia, zazwyczaj na wypukłości kostnej. Skóra próbując chronić miejsca drażnione, rogowacieje. W wyniku powstaje odcisk, który podczas chodzenia pod wpływem ciężaru naszego ciała ‚wbija’ się w głębsze warstwy skóry, powodując ból. Powstaje wtedy tak zwany czop rogowy. W takiej sytuacji mogą występować nawet problemy z chodzeniem. Zmianom tego rodzaju możemy zapobiegać, a jeśli już nas dotknęły, warto je profesjonalnie usunąć. Udając się na pedicure leczniczy do gabinetu podologicznego możemy pozbyć się problemu lub wybierając tylko samo usunięcie odcisku, bez całościowego zabiegu. Odciski mogą powstawać w różnych miejscach na stopie, najczęściej jest to śródstopie, opuszki palców oraz przestrzenie międzypalcowe. Odciski często mylone są z modzelami, które pojawiają się na ogół na krawędziach i czubkach palców, pięcie i śródstopiu. Kolor mają żółty, czasem wpadający w szarość. Jednak w większości przypadków modzele nie są bolesne – to jest to, co je odróżnia od odcisków. Jednak usuwanie modzeli jest również wskazane, chociażby z tego względu, że z czasem pod modzelem może zacząć tworzyć się odcisk. Rozróżniamy odciski:
- twarde – posiadają czop rogowy. Występują w miejscach obciążonych.
- miękkie – mimo że są miękkie, również mogą wywoływać ból. Zazwyczaj spotykane w przestrzeniach międzypalcowych.
- z kapilarami – to odcisk z zawartością drobnych naczyń krwionośnych.
- nerwowo-naczyniowe – zawiera zarówno kapilary jak i włókna nerwowe, bardzo bolesny typ odcisku.
- nerwowo-włókniste – ma dużą powierzchnię i sięga głębszych warstw skóry. Oprócz kapilarów i włókien nerwowych zawiera włókna tkanki łącznej.
- brodawkowe z przerostem linii papilarnych – wznosi się nad powierzchnię skóry jak brodawka wirusowa, Odcisk ma charakterystyczną białą obwódkę. Pod warstwą rogową znajduje się szklista, galaretowata masa lub krwiak.
- mnogie – punktowe, liczne zrogowacenia występujące na niewielkiej powierzchni. Nie powodują dolegliwości bólowych. Często tworzą się w modzelach.
Odciski – przyczyny?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, główną przyczyną odcisków jest ciągłe wywieranie nacisku na stopę. Odciski pojawiają się bardzo często zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet najczęściej odciski tworzą się na palcach i są spowodowane noszeniem zbyt ciasnego obuwia. Można też zaobserwować częstsze występowanie tego problemu u osób cierpiących na cukrzycę lub reumatyzm. Jednak istnieją też inne czynniki, które powodują powstawanie odcisków, są to:
- noszenie ciasnego obuwia, zwłaszcza z wąskimi czubkami lub na obcasie,
- deformacje kostne palców ( palce młotkowate, młoteczkowate, hallux valgus, palec jeźdźca ),
- płaskostopie poprzeczne,
- zbyt obcisłe skarpetki,
- zbyt luźne buty, mogą powodować nadmierne tarcie,
- szew lub łączenie wewnątrz buta,
- nadwaga.
Leczenie nagniotków
Usuwanie odcisków polega na usunięciu mechanicznym czopa rogowego, który wbija się głęboko. Zabieg wykonuje się specjalnym jednorazowym dłutkiem oraz frezami próżniowymi i w kształcie różyczki. Na koniec powierzchnia dookoła odcisku jest wygładzana. Tak opracowane miejsce zabezpieczone jest odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym, zastosowany jest opatrunek i odciążenie w celu ochrony narażonego miejsca przed dalszym uciskiem. Nie należy usuwać problemu samemu domowymi metodami z użyciem powszechnie dostępnych środków zmiękczających. Takie czynności mogą niestety doprowadzić do zaostrzenia się problemu i różnego rodzaju powikłań. Nieleczony odcisk będzie się powiększać, twardnieć i pogłębiać powodując silniejsze dolegliwości bólowe. Im szybciej podejmiemy się leczenia odcisków, tym lepiej.
Jak zapobiegać odciskom?
Podstawą, aby uniknąć ponownego pojawienia się nagniotków na naszych stopach jest noszenie wygodnego obuwia i unikanie butów, które mogą w jakikolwiek sposób uciskać naszą stopę. Podeszwa butów powinna mieć odpowiednią grubość – funkcja amortyzująca i być odpowiednio wyprofilowana. Pielęgnacja stóp, to kolejna rzecz o której należy pamiętać. Przed snem stosuj krem nawilżający do stóp. Dzięki niemu skóra stanie się bardziej elastyczna, bardziej odporna na urazy. Na co dzień można nosić gotowe odciążenia silikonowe, one są w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Kolejna zasada to regularnie odwiedzaj gabinet podologiczny Warszawa. Jeżeli przyczyną odcisków są deformacje kostne stóp, np. płaskostopie poprzeczne, umów się na wizytę u fizjoterapeuty. Konsultacja będzie polegała na wywiadzie oraz wykonaniu badania komputerowego stóp. Specjalista zaleci indywidualne wkładki ortopedyczne, które zredukują nadmierny nacisk w miejscach przeciążonych. Dodatkowo może będzie wskazana rehabilitacja.
Bezbolesne i skuteczne usuwanie odcisków na stopach w Warszawie? Zapraszamy do naszego gabinetu!