Nagniotek, inaczej nazywany odciskiem to nic innego, jak nagromadzona na małej powierzchni większa ilość spłaszczonych, zrogowaciałych komórek skóry. Zwykle powstaje w efekcie reakcji obronnej organizmu, który w ten sposób odpowiada na zbyt intensywny ucisk w danym miejscu. Najczęściej lokalizują się na podeszwach stóp, zwykle w okolicy śródstopia, na opuszkach palców oraz w przestrzeniach międzypalcowych. Ich powstawanie jest efektem noszenia zbyt ciasnego i niewygodnego obuwia, dlatego ten problem częściej dotyczy Pań. Podczas kupowania obuwia Panie zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd, wygoda jest na drugim, albo nawet trzecim miejscu. Nagniotki mają zwykle kształt stożka, który położony jest centralnie a jego zakończenie skierowane jest w głąb skóry, co w przypadku ucisku przez ciężar naszego ciała powoduje podrażnienie nerwów i ból. W niektórych przypadkach może pojawić się stan zapalny. Odciski są schorzeniem dokuczliwym oraz niestety dość często występującym. Pojawiają się głównie u dorosłych. Czasami potrafią być niebezpieczne, np. u osób cierpiących na cukrzycę, nagniotki mogą spowodować wystąpienie niezwykle uciążliwych i trudnych do wyleczenia ran. Dlatego usuwanie odcisków jest ważne. Zawsze jak nie mamy pewności co nam dolega, w ofercie gabinetu znajduję się konsultacja podologiczna. Na niej dowiemy się z czym mamy problem.
Przyczyny powstawania odcisków
Za powstanie nagniotków odpowiada przede wszystkim:
- płaskostopie poprzeczne,
- noszenie obuwia z wąskimi czubkami, z cienką podeszwą, na obcasie lub za luźnych, wtedy następuje nadmierne tacie,
- nieprawidłowy chód, wywołany głównie zaburzeniami statyki ciała,
- deformacje kostne stopy ( hallux valgus, palce młotkowate ),
- ciało obce w bucie lub szew
- paznokcie wkręcające ( bardzo często odciski w takiej sytuacji tworzą się w wałach paznokciowych ),
- choroby reumatyczne,
- zanik (atrofia) podskórnej warstwy tłuszczowej na podeszwie stopy.
Leczenie odcisków
Nagniotki na stopach są w większości przypadków schorzeniem wyleczalnym, jeżeli regularnie chodzimy na pedicure leczniczy, stosowane są odpowiednie preparaty oraz zostanie usunięty czynnik wywołujący odciski. Bez tego terapia będzie mało skuteczna.
Większość osób, gdy zaobserwuje lub poczuje u siebie odcisk udaje się do apteki po ” cudowny ” środek na odciski. W przypadku malutkich zrogowaceń, u osoby zdrowej taki specyfik nie zaszkodzi. Natomiast, jeżeli ten preparat nie jest stosowany według zaleceń, a osobą jest np. cukrzyk może pojawić się problem. W aptekach dostępne są głównie maści i płyny do aplikowania miejscowego na skórę. Stosowane przewlekle powodują rozmiękanie oraz szybsze złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Podstawą jest aby nakładane były tylko w miejscu występowania odcisku. Należy unikać kontaktu ze zdrową skórą wokół, gdyż mogą powodować powstawanie ran. Kwas to związek chemiczny, nigdy nie wiemy jak zadziała na naszą skórę. Zdecydowanie bardziej bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym Warszawa. Usuwanie odcisków to nieskomplikowany zabieg. Polega na usunięciu czopa rogowego, który wnika głęboko w skórę i powoduję ten nieszczęsny ból. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne jednorazowe narzędzia, które ją sterylne. Zabiegi tego typu są bezbolesne, a trwają 20-30 minut. Ból ustępuje zazwyczaj od razu po pierwszej wizycie, ale żeby mieć 100% pewność zalecana jest kontrola po 2 tygodniach. Wtedy wiadomo, czy nagniotek został usunięty w całości, czy trzeba go doczyścić. Miejsce zabiegowe zawsze zaopatrzone jest w odciążenie i preparat regenerujący. Czasami bywa też tak, że odcisk ukryty jest pod modzelem. Modzel to większe zrogowacenie, bardziej powierzchowne. Występujące w miejscu przeciążonym na stopie. Jeżeli przez dłuższy czas bagatelizujemy problem ” bo nas to nie boli „, pod modzelem zaczyna tworzyć się nagniotek. Wtedy już zaczynamy czuć ból. Usuwanie modzeli to kolejny zabieg, który również można wykonać w gabinecie podologicznym. Oferta takich miejsc jest bogata. Jeżeli chcemy, aby nasze stopy wyglądały i czuły się zdrowo powinniśmy zacząć regularnie korzystać z usług podologa. Takim zabiegiem profilaktycznym, jest tak zwany pedicure leczniczy. W trakcie zabiegu usuwa się zrogowacenia z podeszwy stóp, a paznokcie skraca i szlifuje. Wykonuje się go co 6-8 tygodni. Dzięki systematycznym wizytom, nasze stopy będą pod kontrolą.
Profilaktycznie można stosować różnego rodzaju ortezy i odciążenia, które są dostępne na rynku. Można dostać je w sklepach ortopedycznych i gabinetach podologicznych. Ortezy silikonowe są wykonane z żelu polimerowego, chronią stopy przed powstawaniem odcisków i otarciami, polepszają znacznie komfort chodzenia. Ortezy silikonowe zapobiegają nawet stanom zapalnym, a w niektórych przypadkach chronią staw przed ponownym powstawaniem odcisków oraz rozdzielają nachodzące na siebie palce stóp. Stopy coraz częściej potrzebują ortez, aby odciążyły je skutecznie. Dostępne są również rurki piankowe które również chronią przed otarciami zwłaszcza w przypadku palców młotkowatych oraz halluxa.
Najczęstszą przyczyną występowania nagniotków na śróstopiu, jest płaskostopie poprzeczne. W takiej sytuacji wskazane jest po zakończeniu terapii u podologa Warszawa, udać się do fizjoterapeuty. Zostanie przeprowadzona konsultacja, badanie stóp na specjalnych urządzeniach. Po wizycie zostaną zalecone wkładki ortopedyczne. W przypadku płaskostopia poprzecznego stosuje się najczęściej wkładki z dodatkową amortyzacją w okolicy przodostopia oraz z umieszczoną w odpowiednim miejscu pelotą metatarsalną, która spowoduje uniesienie i tym samym odciążenie głów kości śródstopia. Takie wkładki ortopedyczne przywracają komfort chodzenia, warto w nie zainwestować.
Odpowiednia pielęgnacja skóry stóp zmniejsza ryzyko powstawania odcisków i modzeli. Stosowanie kremów nawilżających pozwala zachować miękkość oraz elastyczność skóry, co przyczynia się zmniejszenia reakcji jej komórek na nadmierny ucisk i tarcie, a w konsekwencji na rozwój niechcianych bolesnych zmian.
Nie czekaj, zadzwoń już dziś i umów się na usuwanie odcisków!