Press "Enter" to skip to content

Co to jest podologia?

Podologia – słowo to pochodzi od greckiego podos (stopa) i logos (nauka). W Polsce jest to stosunkowo nowa dziedzina medycyny w porównaniu do innych krajów Europy. Jak sama nazwa wskazuje, specjalizacja ta dotyczy zmian chorobowych stóp. To połączenie trzech dziedzin: kosmetologii, chirurgii i ortopedii.

Gabinet podologiczny w Warszawie jest jednym z gabinetów w Polsce, gdzie można wykonać wszelkie zabiegi dotyczące chorób stóp. Podolog w Warszawie diagnozuje schorzenie i ocenia – jakiemu leczeniu należy poddać pacjenta. Podolog nie jest lekarzem ale współpracuje z wieloma lekarzami jak: diabetolog, chirurg, dermatolog. Rozpoznaje on zmiany patologiczne i poddaje odpowiednim zabiegom albo kieruje do lekarza specjalisty.

Jakie zabiegi wykonuje podolog i w jakich przypadkach konieczna jest wizyta?

Często nie potrafimy zadbać odpowiednio o swoje stopy (niewłaściwa pielęgnacja, niewygodne buty) i wtedy mogą pojawić się problemy takie jak: wrastające paznokcie, odciski i kurzajki, zrogowaciały naskórek). Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest diagnostyka naszych stóp i że każdy choć raz powinien zasięgnąć porady podologa. Podolog w Warszawie jest coraz bardziej popularny.

Czego możemy się spodziewać po wizycie u podologa?

Najpierw przeprowadzany jest z nami wywiad: na jakie choroby cierpimy, jaki prowadzimy tryb życia, jaki rodzaj pracy wykonujemy. To wszystko ma ogromne znaczenie. Podolog musi zgromadzić jak najwięcej informacji o naszej ogólnej kondycji. Następnie po wykonaniu wywiadu jest wykonywanie badania na macie, dzięki której dowiemy się o proporcjach lub dysproporcjach naszych stóp – czy są symetrycznie ułożone względem ciała, gdzie umiejscowiony jest środek ciężkości ciała.

Następnie przeprowadzane jest badanie dynamiczne, podczas którego robimy kilka kroków. Mierzona jest długość kroku, rozmieszczenie stóp i nacisk na podłoże.Wszystko jest rejestrowane komputerowo. Następnym przyrządem diagnozującym jest tzw. podoskop. Podoskop, dzięki specjalnym lustrom pokazuje kształt naszych stóp – widać wtedy czy mamy płaskostopie czy wgłębienia są prawidłowe.

Gabinet podologiczny w Warszawie ma jeden z najnowocześniejszych podoskopów. Kolejnym urządzeniem jest plantograf, za pomocą którego mierzony jest poziom nacisku stóp na podłoże. Stopy odbijają się na specjalnym papierze, na którym widać nadmierne dociążenie lub niedociążenie stopy, długość i szerokość stopy i kształt wysklepienia. Ostatnim etapem badania jest badanie manualne. Jest to badanie ortopedyczno – fizjoterapeutyczne, które ma za zadanie ocenić, czy będzie potrzeba dobrania odpowiedniej wkładki ortopedycznej.

Zabiegi podologiczne:

 • pedicure specjalistyczny – może on trwać do 1,5 godziny ale efekty są zdumiewające,
 • usuwanie odcisków, modzeli, kurzajek,
 • korekta wrastających paznokci,
 • dobranie indywidualnych preparatów pielęgnacyjnych,
 • rekonstrukcja paznokci pourazowych,
 • wspomaganie leczenia grzybicy.

Choroby i zmiany, w których specjalizuje się podolog:

 • wrastające paznokcie – to stan, w którym płytka paznokciowa wrasta lub wbija się w wał paznokciowy i powoduje dotkliwy ból. Niektórzy poddają się zabiegom chirurgicznym polegającym na usunięciu paznokcia, co jest bardzo bolesne i uniemożliwia chodzenie przez pewien czas. Zabieg podologiczny w przypadku wrastającego paznokcia polega na tym, że zakłada się pod paznokciem cieniutki drucik, co uniemożliwia mu wrastanie,
 • brodawka – często mylona jest z odciskiem, a tak naprawdę jest to zmiana wirusowa, a doświadczony podolog od razu potrafi zauważyć różnicę,
 • halluksy – są to zmiany w mięśniach stóp, a nie zmiany kostne i wczesne ich wykrycie może zapobiec ich rozwinięciu, kieruje się takiego pacjenta do odpowiedniego specjalisty – ortopedy lub fizjoterapeuty,
 • zaawansowana cukrzyca, w której może grozić amputacja stóp,
 • problemy osób starszych, gdzie zwyrodnienia są mocno zaawansowane, występują krwawienia z pod paznokci,
 • problemy sportowców szczególnie biegaczy i piłkarzy z kontuzjami stóp, otarciami, uszkodzonymi lub zdartymi paznokciami i naskórkiem,
 • nadpotliwość stóp,
 • deformacje stóp,
 • obrzęki stóp – wykonuje się zabieg ozonoterapii, ozon sprawdza się doskonale również przy leczeniu łuszczycy,
 • pękające pięty,
 • grzybica skóry i paznokci – pacjent jest kierowany na badanie laboratoryjna w celu ustalenia rodzaju grzybicy. W tym celu zeskrobuje się powierzchnię chorego naskórka i oddaje do badania pod mikroskopem. Są różne rodzaje grzybicy a zbadanie jaki to rodzaj pomaga w doborze odpowiedniego antybiotyku.

Podologia potrafi zaradzić wszystkim tym problemom.

Jak się kształcić na podologa?

Na kosmetologii należy wybrać odpowiedni kierunek poświęcony stopom oraz ukończyć szereg kursów uzupełniających. Trzeba mieć ogromną praktykę i wiedzę teoretyczną, gdyż pacjenci oczekują pomocy i wyleczenia schorzeń na, na które cierpią albo chociaż wyraźnej ulgi w tym cierpieniu. Wiele osób nie zasięgając wcześniej języka trafia do nie sprawdzonych, niskiej jakości gabinetów w których nie zawsze uzyskają odpowiednią pomoc. Dlatego najlepiej znaleźć gabinet podologiczny w Warszawie.

W Polsce 80% osób ma problem ze stopami. Spowodowane to jest chorobami cywilizacyjnymi jak: cukrzyca, otyłość, zmiany naczyniowe oraz nieodpowiednim trybem życia: siedząca praca, nadmierna aktywność fizyczna. Podolog może ograniczyć problemy w stadium jeszcze początkowym. Wiele osób nie wie, że ma problem ze stopami, dopóki nie zaczną bolec. Wtedy sami próbują jakoś zaradzić i szukają pomocy najczęściej u lekarza pierwszego kontaktu.

Lekarz pierwszego kontaktu kieruje takiego pacjenta najczęściej do ortopedy z bólem lub dermatologa z problemami skórnymi. Jednak coraz więcej osób interesuje sie takimi przypadłościami i szuka pomocy w internecie. Dowiaduje się wtedy, że jest taka dziedzina jak podologia, która pomaga ludziom na każdym etapie chorób stóp. Podolog w Warszawie może pomóc, bo ma ogromną wiedzę i doświadczenie oraz odpowiednio wyposażony gabinet.

Do podstawowego wyposażenia gabinetu podologicznego należy:

 • fotel elektryczny,
 • frezarka z pochłaniaczem pyłu,
 • narzędzia podlegające sterylizacji.
gabinetpodologiczny
gabinetpodologiczny

View all posts

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *