Press "Enter" to skip to content

Modzele na stopach

Modzele to nic innego jak miejscowe, nadmierne zgrubienie naskórka. Zazwyczaj przybierają charakterystyczny owalny kształt o żółtej barwie, z wyraźnie powiększoną strukturą linii papilarnych.

Modzele mogą zawierać odciski. Na początku nie powodują dolegliwości bólowych, jednak jeżeli nic z nimi nie zrobimy, z czasem mogą powodować ból. Modzele to nie tylko problem estetyczny, zaniedbane mogą prowadzić do pęknięć, a co za tym idzie do zakażeń o charakterze bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym.

Modzele tworzą się najczęściej na czubkach i krawędziach palców, śródstopiu a także na pięcie. Powstają na skutek nadmiernego ucisku/tarcia, to z kolei jest wynikiem takich zmian jak: płaskostopie poprzeczne, nieprawidłowa biomechanika wywołana urazami bądź deformacją stopy. Również w wyniku starzenia się organizmu dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej na stronie podeszwowej stopy. W takiej sytuacji kości stają się bardziej wyczuwalne, następuje brak amortyzacji, a to powoduje z kolei reakcję obronną organizmu – tworzy się bariera ochronna przed urazami w postaci hiperkeratozy.

co to modzel

Jak usunąć modzel?

Zasada jest jedna, usuwanie modzeli jest skuteczne przy jednoczesnym usuwaniu przyczyny ich powstawania. Jeżeli nie wyeliminujemy przyczyny, problem będzie nawracał.

Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie modzeli jest usunięcie ich mechaniczne, za pomocą sterylnego skalpela lub dłuta. Na koniec miejsce zabiegowe wygładzane jest kapką ścierną o odpowiedniej gradacji. Taki zabieg należy powtarzać co 6-8 tygodni. Usuwane z rozsądkiem modzele podczas profesjonalnego zabiegu podologicznego odnawiają się wolniej, dzięki czemu stopy zachowują na dłużej dobrą kondycję i zdrowie.

Ważny elementem jest wdrożenie odpowiednich wkładek ortopedycznych do butów (w przypadku deformacji stóp) i zadbanie o wygodne obuwie – takie działania profilaktyczne pozwolą zminimalizować ryzyko pojawiania się modzeli w przyszłości.

Pielęgnacja domowa w przypadku zrogowaceń polega na nawilżaniu skóry stóp profesjonalnymi preparatami. Dzięki temu skóra będzie bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia.

Niewskazane jest także używanie tarek i pumeksów, ponieważ ruch tarcia powoduje rozgrzanie naskórka, co przyczynia się do nasilenia i przyspieszenia procesu keratynizacji.

gabinetpodologiczny
gabinetpodologiczny

View all posts

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *